O mnie

„W życiu najlepiej jest robić to, co jest Twoją pasją.”

Justyna Szumacher
Podróżniczka i pasjonatka nurkowania z rekinami

rekiny@rekiny.eu

Eska Trójmiasto – Rozmowa o rekinach

Kilka słów o mnie

Nurkowanie jest moją pasją już od 22 lat. Jeszcze większą jest pływanie z rekinami w ich naturalnym środowisku. Uwielbiam nurkować z tymi dużymi rybami i obserwować ich zachowanie, a potem dzielić się tą wiedzą i zarażać pasją.

Foto: Robert „Grażdan” Knaź. Bahamy – moje bliskie spotkanie z rekinem tygrysim.

Prowadzę spotkania z dziećmi, młodzieżą a także dorosłymi, podczas których dzielę się wiedzą, a także prawdziwymi historiami, których byłam naocznym świadkiem. Zawsze są to interesujące i pełne ekspresji spotkania podczas, których także prezentuję podwodne filmy i zdjęcia, na których zatrzymane są wspomnienia nurkowe z rekinami.

Spotkanie z dziećmi w Centrum Edukacji Twórczej – Gdańsk Kowale

Jestem autorką strony www.rekiny.eu oraz prowadzę blog www.myblueworld.pl

1 października br. wystąpię na Kolosach w Gdyni (www.kolosy.pl) z prelekcją pt: „W pogoni za rekinami”. Jest to największe, ogólnopolskie spotkanie Podróżników, Alpinistów i Żeglarzy, na tzw. Kolosach (www.kolosy.pl).


Foto: Przemysław Kozłowski gdynia.pl.
Oficjalne otwarcie Kolosów na spotkaniu prasowym z Prezydentem Gdyni.

Program Kolosów 1 – 3 października br (Gdynia arena) >>>

Obecnie pracuję nad rozwojem serwisu internetowego poświęconego życiu rekinów, a także piszę książkę na ich temat dla dzieci.

Dlaczego nurkuję z rekinami?

Rekiny to fascynujące zwierzęta. Z pełną pasją obserwuję ich zachowania w różnych wodach i oceanach. Dzięki temu mam możliwość skorelowania wiedzy naukowej z tą praktyczną, zaobserwowaną podczas nurkowań.

Przede wszystkim chcę  przyczynić się do ochrony tych zwierząt ponieważ niewiedza ludzka wyraża się w strachu i agresji co prowadzi do bestialskiego zabijania tych zwierząt. Innym haczykiem zagłady dla tych zwierząt jest chęć łatwego wzbogacenia się poprzez pozyskanie ich płetw jako łatwego źródła zarobku. Z tego powodu miliony rekinów ginie barbarzyńską śmiercią.

Foto: Robert „Grażdan” Knaż
Podziwianie wielkiego rekina tygrysiego na Bahamach.

Co chcę przekazać swoim odbiorcom?

Przede wszystkim chce złamać mit rekinów jako bezwzględnych zabójców. Film „Szczęki” wyreżyserowany przez Stevena Spielberga, a wyemitowany po raz pierwszy w 1975 roku, pokazywany jest  do dnia dzisiejszego. Kolejne jego emisje permanentnie wzbudzają sensację i szerzą niechlubną i nieprawdziwą opinię o rekinach. Nie godzę się na to, aby być biernym świadkiem tego medialnego przedstawienia, dlatego tak bardzo jestem otwarta na to, aby opowiedzieć jakie są realia świata, w którym żyją rekiny.

Aby móc bezpiecznie nurkować z rekinami trzeba znać ich behawioryzm. Dokładnie obserwować „mowę ciała” i trafnie interpretować sygnały wysyłane przez te zwierzęta i otoczenie, w którym żyją. To samo dotyczy osób, które świadomie wkraczają do mórz i oceanów, aby skorzystać z egzotycznych kąpieli i innych atrakcji. Wiedza na temat zachowań rekinów może być bardzo przydatna i niejednokrotnie uchronić przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Należy pamiętać, że to my ludzie wchodzimy do królestwa tych zwierząt, a więc powinniśmy respektować panujące w nim zasady.

Foto: Robert „Grażdan” Knaź
Zejście pod wodę w towarzystwie rekina tygrysiego. 

Dzieci i młodzież pragną poznawać „Świat rekinów”

Przeprowadziłam już kilka spotkań z dziećmi i młodzieżą i z wielką satysfakcją mogę powiedzieć, że jestem pełna podziwu dla ich wiedzy i otwartości w zakresie poznania świata rekinów. Chcę kształtować w umysłach tych młodych ludzi praktyczną wiedzę, a nie podsycać tanią sensację. Bo tylko świadomość realiów i zasad może zaszczepić w nich prawdziwy  punkt widzenia. Nauka ta może wywrzeć wpływ nie tylko na ich postrzeganie podwodnego świata, ale także jego szanowanie. Co za tym idzie znajdzie to także swoje odbicie w jakości życia rekinów.


Zainteresowanie zębami rekinów przez najmłodszych w Centrum Edukacji Twórczej w Gdańsku – Kowale. 

Gdzie nurkuję?

Nurkuję w różnych miejscach na świecie, aby móc spotkać i obserwować różne gatunki rekinów. Moje podwodne spotkania z rekinami miały dotychczas miejsce w: RPA, Mozambiku, Meksyku, Egipcie oraz na: Bahamach, Malediwach, Filipinach, Sipadanie.

Z jakimi gatunkami rekinów nurkowałam?

Były to bardzo bliskie spotkania z najgroźniejszymi rekinami do których można zaliczyć:

–  żarłacza białego,
– rekiny tygrysie,
– żarłacze tępogłowe
– młoty olbrzymie.

Moje spotkanie z żarłaczem białym w RPA. 

W tej podwodnej wędrówce spotkałam także nie mniej fascynujące gatunki, takie jak żarłacze: rafowe, czarnopłetwe, karaibskie i  białopłetwe.

Rekiny: wielorybie, żółte, jedwabiste, młoty.

I takie nietypowe okazy jak: kosogon, rekin lamparci czy wąsaty.

Jak przebiega spotkanie?

Podczas spotkania opowiadam dzieciom i młodzieży o najważniejszych gatunkach rekinów i przytaczam prawdziwe historie. Wiedza ta wzbogacona jest autorskimi filmami nurkowymi i spektakularnymi zdjęciami, na których zostały uchwycone różne gatunki rekinów.

Do celów naukowych dysponuję różnego rodzaju zębami rekinów. Zostały one znalezione w oceanach i morzach (rekiny gubią zęby). Posiadam prawdziwy hak, który został rekinowi wyjęty z pyska. Cała akcja ratunkowa działa się podczas mojego nurkowania z rekinami karaibskimi na Bahamach.

Podczas prelekcji zachęcam dzieci i młodzież do aktywnego partycypowania w spotkaniu. Prowadzę z nimi dyskusję zapraszając je do zadawania pytań. Choć przyznam, że one same są na tyle ciekawe rekinów, że nie trzeba ich do tego zapraszać. 😊


Starsze dzieci zainteresowane opowieściami o rekinach – CET – Gdańsk Kowale

Jeśli pozwala na to czas i chęć dzieci do tego rodzaju aktywności, organizuję quizy wiedzy, które są nagradzane gadżetami z wizerunkami rekinów (np. kubki, ramki ze zdjęciami, magnesy, zdjęcia).


Nagrody dla dzieci za udział w konkursach

Bardzo zależy mi na tym,  aby przekazać jak najwięcej wiedzy, ale także na tym, aby wzbudzić w dzieciach jak najwięcej emocji w chęci poznawania tych fascynujących zwierząt, jakimi niewątpliwie są rekiny.

Zapraszam do spotkania „W pogoni za rekinami”. Bo najbardziej fascynująca podróż zaczyna się już od pierwszego kroku…..😊

Foto: Robert „Grażdan„ Knaź
Najpiękniejszy kadr, na którym zostały zatrzymane moje emocje podczas bardzo bilskiego spotkania żarłacza tygrysiego.

 


Justyna Szumacher

Podróżniczka i pasjonatka nurkowania z rekinami
Zapraszam do kontaktu 😊
www.rekiny.eu
rekiny@rekiny.eu